Kernkompetenzen von A–Z 27.–28. August 2015 – BERNEXPO, Bern

SFD Conference 2015

Chairpersons, Speakers & Authors

  • Name
    Session/Abstract
  • Name
    Session/Abstract
  • Abraham A.
    SF 2
  • Arandic R.
    P9
  • Audétat M. C.
    FC7
  • Auer R.
    FC3, FC9
  • Augsburger R.
    WS 33
  • Aujesky D.
    KL 4
  • Bachmann I.
    WS 27
  • Bachmann-Mettler I.
    FC2
  • Bally K.
    WS 2, WS 24, PT
  • Bardheci K.
    FC2
  • Barthassat V.
    WS 34
  • Battaglia M.
    FC8, WS 6
  • Battegay E.
    KL 3
  • Baumann P.
    WS 21, WS 26, WS 32
  • Berger C.
    P8
  • Bernzen M.
    P7
  • Biedert R.
    P4
  • Binder P.
    P18
  • Bischoff T.
    PT
  • Blanc A. M.
    P13
  • Blaser J.
    P14
  • Bodenmann B.
    P24
  • Bollag U.
    FC5
  • Bonnard C.
    WS 13
  • Boss N.
    FC2
  • Broers B.
    P18
  • Bulliard J. L.
    FC3
  • Bütikofer L.
    FC8
  • Cardinaux R.
    FC9
  • Catherine A. C.
    WS 18
  • Cerruti F.
    WS 18
  • Champet C.
    P15
  • Chatelard S.
    P11
  • Chmiel C.
    FC2
  • Ciarloni L.
    P27
  • Cina C.
    KL 2
  • Cina K.
    WS 4
  • Cohidon C.
    FC6, P16, P17
  • Colletta F.
    P1
  • Cordey M.
    P11
  • Cornuz J.
    FC3, FC9, P10, P12
  • Curschellas M.
    WS 12
  • Da Costa B.
    FC4, FC10, P2, P5
  • Dabis E.
    P5
  • Däppen M.
    WS 12
  • Déruaz Luyet A.
    P14
  • Despland J. N.
    WS 29
  • Djalali S.
    P3, P21
  • Dorta G.
    P27, FC3
  • Ducros C.
    FC3
  • Ensslin A.
    WS 11
  • Enz M.
    WS 3
  • Favrat B.
    WS 19
  • Fischer U.
    WS 32
  • Fluri P.
    P4
  • Flury H.
    WS 10
  • Frei-Erb M.
    P22
  • Frey P.
    FC5, FC8
  • Fried R.
    WS 15
  • Gachoud D.
    FC3
  • Gaertner K.
    P22
  • Gaspoz J. M.
    WS 8, PA
  • Gilgien W.
    P12
  • Göldlin A.
    P23, KL 2, WS 1, WS 5
  • Greisser J.
    WS 33
  • Gugliotta M.
    P5
  • Guinand S.
    FC9
  • Guyatt G.
    FC10
  • Gysi J.
    WS 31
  • Haefeli A.
    FC1
  • Haller-Hester D.
    P13, P15, P18, WS 29, WS 34
  • Hanhart A.
    FC1
  • Hasler P.
    P5
  • Hasler S.
    P3
  • Hatziisaak T.
    P8
  • Heim D.
    SL 2
  • Héritier F. G.
    KL 1, OL, WS 28, PA
  • Herzig L.
    P11, P14, WS 13, WS 19
  • Hosseinian S.
    P27
  • Immer F.
    SF 1
  • Jacot Sadowski I.
    P10
  • Johnston B.
    FC10
  • Jud N.
    WS 20
  • Jungi M.
    WS 20
  • Jüni P.
    FC4, FC8, FC10, P5, OL, WS 25, WS 35, LGCP, CL
  • Kasteler R.
    FC4
  • Katchan V.
    P6
  • Keller U.
    P8, P9, P20
  • Kissling B.
    SF 2
  • Kos N.
    WS 21
  • Krähenbühl S.
    WS 24
  • Kronenberg A.
    FC8
  • Kühni A.
    SL 1A
  • Küng C.
    P19
  • Landolt H.
    P5
  • Lanier C.
    FC7, WS 8
  • Lausanne D.
    PA
  • Liebig B.
    WS 2
  • Loeb P.
    WS 22
  • Lustenberger J.
    LGCP
  • Mac Auley D.
    OL
  • Maisonneuve H.
    P15, PT
  • Mandwewala S.
    P1
  • Marti G.
    WS 26
  • Meier F.
    WS 18
  • Meier T.
    P3
  • Meli D.
    FC5
  • Meynard A.
    P1
  • Minzer A.
    WS 22, SL 3A, SL 3C
  • Monnier-Benoit S.
    P27
  • Morger F.
    PA
  • Morrell S.
    FC1
  • Münzer T.
    WS 1
  • N'goran A. A.
    P14
  • Neuner-Jehle S.
    WS 17
  • Nichita C.
    P27, FC3
  • Nuesch E.
    FC4
  • Osterwalder J.
    WS 3
  • Ouvrard P.
    P11
  • Papaloizos M.
    WS 9
  • Pautex S.
    WS 28
  • Perdrix J.
    P12
  • Perrig M.
    WS 5
  • Peter-Riesch B.
    WS 14
  • Pfarrwaller E.
    P1
  • Pignolet C.
    SL2
  • Pluies J.
    P11
  • Reber Feissli M.
    PA
  • Reichenbach S.
    P5
  • Rieder A.
    WS 9, SL 3B
  • Rimle M.
    P26
  • Rohrer-Christ J.
    WS 16
  • Rosemann T.
    FC1, FC2, P3, P21
  • Rossi I.
    P11
  • Rufener J.
    WS 15
  • Rutjes A.
    FC4
  • Salamin F.
    KL 1, WS 21
  • Salamoni M.
    P13
  • Schäublin M.
    P19
  • Schenk M.
    WS 7
  • Scherz N.
    FC2, SF 3
  • Schwartz T.
    P19
  • Selby K.
    FC3, FC6, SF 3
  • Senchyna A.
    P15
  • Senn N.
    FC6, P16, P17, WS 35
  • Senn O.
    FC1, FC2, P21
  • Sicorschi C.
    P6, P25
  • Singer S.
    FC5
  • Sommer J.
    FC7, WS 14, SL 3B
  • Staeger P.
    P12
  • Stocker M.
    WS 27
  • Stohler D.
    SL 1B, SLPT 1C
  • Streit S.
    FC5, P2, WS 26, WS 32, PA
  • Strickler M.
    WS 16
  • Studer U.
    WS 23
  • Stutz A.
    WS 11
  • Suske W.
    P26
  • Tal K.
    P23
  • Tandjung R.
    FC1, P3, P21
  • Taneva G.
    P6
  • Täuber M.
    FC8
  • Temperli R.
    WS 4
  • Teoli R.
    P18
  • Theiler R.
    P5
  • Tièche R.
    P2, WS 21
  • Tronnolone D.
    WS 10
  • Tscholl P.
    P4
  • Ursprung N.
    P21
  • Vogt B.
    WS 32
  • von Garnier C.
    WS 6
  • Weber M.
    WS 26
  • Weibel B.
    CL
  • Weisenseel L.
    WS 23
  • Weissbach M.
    WS 31
  • Wernli A.
    WS 7
  • Widmer D.
    P11
  • Wirthner A.
    P7
  • Woermann U.
    SL 3A, SL 3C
  • Wuillemin W.
    P26
  • Wyler Lazarevic C. A.
    P1
  • Zeller A.
    P24, KL 3, KL 4, WS 25, WS 30
  • Zinggeler Fuhrer H.
    WS 27
  • Zuchuat J. C.
    FC6, P17
  • Zuercher S.
    P10
×